Inteligentní domy

Inteligentní domy

Stále častěji se dnes setkáváme s pojmem inteligentní dům, neboli „domotic“. Inteligentní domov je vybavený počítačovou a komunikační technikou, umožňující ovládat nejrůznější zařízení a audiovizuální přístroje dle zájmu, potřeb či pohybu obyvatel.

Kromě optimalizace spotřeby energie a z ní plynoucích nákladů nabízí také kontrolu nad bezpečností, celkové pohodlí a zábavu. Tyto činnosti je možné ovládat třeba přes klasické ovladače na stěnách, které na první pohled vypadají jako spínače, nebo i přes dotykový panel. Praktické využití tedy můžeme rozdělit do tří hlavních oblastí: řízení spotřeby energií, bezpečnost a zábava.
int_domy_03.jpg

Ovládání vytápění

Inteligentní dům umožňuje nastavit teplotu v celém domě nebo v jednotlivých místnostech. Umožňuje zjištění aktuálních teplot i automatickou regulaci podle předem nastavených programů.

Ovládání osvětlení

Nastavení světelných scén pro jednotlivé místnosti. Ve spojení s pohybovými čidly automatické spínání  osvětlení v určených prostorách. Ovládání osvětlení bazénu v závislosti na venkovním světle, to jsou některé z funkcí, které inteligentní dům podporuje.int_domy_02.jpg
int_domy_04.jpg

Zabezpečení

Chytrý dům zajišťuje i vyšší bezpečnost – lze jej na dálku kontrolovat prostřednictvím GSM sítě v době nepřítomnosti. Při napojení na EZS okamžitě upozorňuje na nepovolené vniknutí.

 

To jsou jen některé z aplikací, které inteligentní domy poskytují, a je více než pravděpodobné, že jejich výčet do budoucna poroste.

logo_transp_white.png
©2021 CZpočítače Martin Krýsl

Search